Film akcji a film sensacyjny

film-akcji-film-sensacyjny

Niektórym wydaje się, że film akcji to po prostu film akcji i nie ma tutaj nic bardzo niezwykłego. Ot, po prostu kolejny film ze schematycznymi zagraniami, pełen klisz i utartych ścieżek, które przecież każdy człowiek doskonale zna. Tak samo jak każdy doskonale zna typy bohaterów, które można spotkać w tego typu filmach.

Te wszystkie piękne kobiety, które najczęściej są obiektem uczuć głównego bohatera i osobami, które stanowią idealny wręcz cel dla antagonistów. Ci wszyscy bohaterowie – twardzi mężczyźni, których nic nie rusza – policjanci, komandosi, żołnierze – przekrój jest niby całkiem spory, ale jednak każdy ich zna. Tak samo jak każdy zna tych wszystkich antagonistów, którzy wyjawiają swój wielki zły plan głównemu bohaterowi i dają im mnóstwo okazji do ucieczki i pokrzyżowania jego planów. A jednak ludzie naprawdę lubią te filmy.

Na tyle, że filmy te nadal są kręcone w Hollywood i to na naprawdę wielką skalę. W końcu jeżeli widzowie są gotowi na coś wydawać swoje pieniądze – producenci oraz reżyserzy będą to ludziom dawać. A filmy akcji to nierzadko bardzo wielkie trampoliny do olbrzymich karier dla wielu nowych i świeżych w swoim fachu aktorów.

Film akcji czy film sensacyjny?

Jeżeli rozmawia się o filmach akcji nie sposób nie powiedzieć też czegoś na temat filmów sensacyjnych. Nie da się ukryć, że te pojęcia – film akcji oraz film sensacyjny – bardzo często są używane zamiennie. Z biegiem czasu pojęcia te stały się tożsame w ludzkiej świadomości. Jednak czy tak jest w istocie? W istocie rzeczy niekoniecznie. Gatunek filmowy jakim jest film akcji po prostu rozwinął się z filmu sensacyjnego. Jego głównym celem jest dostarczenie widzom odpowiedniej rozrywki. A odpowiednia rozrywka w pojęciu filmu akcji jest tożsama z odpowiednią dawką emocji, które potęgowane są przez sceny pościgów, bijatyk, wyścigów, strzelanin oraz zapierających dech w piersiach pokazów kaskaderskich, a także – w dzisiejszych czasach – efektownych i fantastycznych efektów komputerowych.

Film sensacyjny to z kolei film, który za wyznacznik rodzajowy ma nie treść filmu jako taką, a sposób przedstawiania kolejnych wydarzeń w filmie.Jaki jest więc typowy sposób przedstawiania wydarzeń w filmie sensacyjnym?
– istnieje intryga,
– wątek główny dotyczy rozwoju danej intrygi,
– wydarzenia trzymają w napięciu emocjonalnym,
– wątki poboczne nie występują bądź są przyspieszeniem akcji i dotyczą rozwoju głównej intrygi,
– występuje zmienność relacji między bohaterami,
– występują zaskakujące zwroty akcji,
– nie ma materiałów pozafabularnych autonomicznych względem fabuły,

Właśnie dlatego powiedzieć można, że film sensacyjny jako swoisty typ struktury obejmuje różne inne gatunki filmowe. Sam film sensacyjny gatunkiem filmowym jako takim nie jest. Jest odmianą rodzajową filmu fabularnego.
Widać więc, że film akcji i film sensacyjny to nie jest to samo. Chociaż od czasów wielkiego rozwoju filmów akcji, które przypadają na lata 80. XX wieku – są one coraz bardziej ze sobą utożsamiane przez zwykłych ludzi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *